O miejscu

poznajmy się

Stacja Praga


Dzielnica Praga
Warszawa

projekty

Poznaj naszą zwariowaną ekipę! U nas zawsze znajdziesz otwarte drzwi! Chcesz działać z nami? Zapraszamy!

Wirtualna Praga

W ramach projektu zrealizowaliśmy stronę internetową z opcją wirtualnych spacerów, a także kompendium wiedzy z 4 zakresów tematycznych: Praskie kapliczki, Architektura Pragi, Praga postindustrialna oraz Praski Street Art. Skompletowane materiały w postaci dokładnych opisów i zdjęć będą dostępne bezpłatnie na stronie internetowej Stowarzyszenia. Należy podkreślić fakt, iż strona dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i wymogów WCAG (m.in. z możliwością przejścia w tryb czarno-biały czy ze zwiększonym kontrastem dla osób niedowidzących). Stowarzyszenie realizuje także Wirtualne Spacery po Pradze, tak aby zza ekranu komputera cz telefonu komórkowego można było odwiedzić Pragę i zakochać się w niej. Projekt Wirtualna Praga współfinansowany został w ramach programu Kultura w Sieci Narodowego Centrum Kultury. więcej

Praska Foto Niedziela

Stowarzyszenie organizuje bezpłatne spacery tematyczne po dzielnicy Praga kierowane do szerokiego grona odbiorców. Jednym z nich było wydarzenie: ,,Praska Foto Niedziela” podczas którego to zainteresowani oprowadzani byli po interesujących punktach na mapie warszawskiej Pragi. W ten sposób Stowarzyszenie rozpoczęło budowę społeczności osób zainteresowanych kulturą, historią i wyjątkowością Pragi.

Konkursy

Stowarzyszenie prowadziło konkurs fotograficzny „Praskie Madonny”, w którym zainteresowani fotografią uczestnicy mieli za zadanie wykonać artystyczne zdjęcia kapliczek Maryjnych w dzielnicy Praga. Wyróżnione prace będą zaprezentowane na specjalnym wernisażu organizowanym przez Stowarzyszenie przy otwarciu nowej siedziby organizacji.

Chodź, pomaluj mi... Pragę!

Plenery malarskie na Pradze. Projekt wstrzymany z uwagi na sytuację pandemiczną.

Współpraca z innymi organizacjami

Stowarzyszenie Stacja Praga aktywnie współpracuje z innymi organizacjami, gdyż tylko w ten sposób możemy osiągnąć najlepsze rezultaty. Podjęliśmy wspólne działania z fundacją Splot Społeczny przy tłumaczeniach filmów społecznych z zakresu kooperacji pomiędzy organizacjami. Ponadto, braliśmy aktywny udział przy współorganizacji wydarzenia ,,5 urodziny kuchni Czerwony Rower” Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Praskie Centrum Kultury i Rzemiosła

Liczne działalności Stowarzyszenia Stacja Praga skupiają się na dążeniu do utworzenia Praskiego Centrum Kultury i Rzemiosła. Miejsca oddolnego, szczerego i otwartego dla wszystkich, tworzonego wspólnie z mieszkańcami dzielnicy. Stowarzyszenie przeprowadziło konsultacje z mieszkańcami i organizacjami w celu zdefiniowania ich potrzeb oraz problemów, z którymi spotykają się w życiu codziennym. Stowarzyszenie Stacja Praga podjęło też rozmowy z jednostkami miejskimi w celu zaprezentowania idei utworzenia Praskiego Centrum Kultury i Rzemiosła, a także konsultacji merytorycznych w zakresie utworzenia takiej przestrzeni.

YouTube Stacja Praga

Wśród członków Stowarzyszenia znajdziemy licznych pasjonatów filmów i fotografii. Z tego powodu działalność artystyczno-kreatywną skoncentrowano na obszarze tworzenia materiałów video. W pierwszej produkcji realizowanej przez Stację Praga uwiecznione zostały ostatnie dni pracy zakładu Wiklina prowadzonego przez ponad 25 lat na Pradze przez Pana Sylwestra. Te i inne osobiste historie sprawiają, iż osoby dotąd niezainteresowane Pragą zaczynają czuć do niej sentyment. Dzięki takiej działalności rejestrujemy też najnowszą historię dzielnicy dla przyszłych pokoleń. więcej

Konsultacje społeczne

Jako Stowarzyszenie Stacja Praga jesteśmy aktywnym członkiem Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, w ramach której konsultowane są problemy dotyczące mieszkańców dzielnicy. Stowarzyszenie bierze także czynny udział w konsultacjach dla przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego pn.:„Zagospodarowanie obszaru Pragi – rewaloryzacja obiektów poprzemysłowych”. Przedstawiciel Stowarzyszenia bierze także udział w pracach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury.

373 Urodziny Pragi

W ramach obchodów zaproszono do współpracy ponad 30 artystów związanych z dzielnicą Praga Północ, z którymi wspólnie przygotowano zbiorową wystawę oraz okolicznościową instalację artystyczną. Do naszej inicjatywy promującej urodziny Pragi dołączyły także kawiarnie, m.in. "Zostajemy", "Proces Kawki", "Trzy kruki", oferując specjalne pozycje nawiązujące tematycznie do urodzin Pragi

ludzie

Poznaj naszą zwariowaną ekipę! U nas zawsze znajdziesz otwarte drzwi! Chcesz działać z nami? Zapraszamy!

 • Dorota Cieślik

  artystka tworząca pod pseudonimem Miss Dorys. Maluje murale, tworzy ilustracje, organizuje warsztaty. Psycholog i trener.
 • Anna Maria Ostrowska

  Artystka tworząca pod pseudonimem Młoda Stara, tworzy instalacje i obrazy, współpracuje z praskim środowiskiem artystycznym
 • Tomasz Chwaja

  Absolwent SGH, skończył studia na kierunku Metod Ilościowych w Ekonomii. Nasz specjalista od spraw formalnych. .
 • Andrzej Chill Woźniakiewicz

  Nasz mistrz kamery. Student Łódzkiej Filmówki na kierunku operatorskim.
 • Barbara Sojka

  Zwariowana i wiecznie pozytywna osoba. Producentka kanałów filmowych Youtube.
 • Łukasz Strzałkowski

  Złota rączka, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Absolwent SGH.
 • Mateusz Paliszewski

  Absolwent SGH, skończył studia na kierunku Metod Ilościowych w Ekonomii. Nasz specjalista od spraw finansowych.
 • Katrzyna Wąsowska

  magister Kulturoznawstwa. Współpracuje z artystami, promując sztukę oraz organizując wydarzenia kulturalne.
 • Andrzej Dolega

  Andrzej to nie imię, Andrzej to styl życia! Szalony specjalista od spraw technicznych.
 • Piotr Wąsowski

  Wulkan energii człowiek orkiestra z tysiącem pasji i marzeń. Pomysłodawca ,,Stacji Praga"
 • Chcesz do nas dołączyć?

  Pisz śmiało, jeżeli Praga i jej ludzie leżą Ci na sercu - witamy na pokładzie!

cele i statut
stowarzyszenia

Garść informacji o działalności Stowarzyszenia Stacja Praga

więcej