fbpx

Grzejnik na ul. Równej 9

kompendium wiedzy

Ten interesujący mural z ulicy Równej 9 powstał w 2017 roku. Dzieło przedstawia grzejnik starego typu z dopiskiem “OPÓR”.

Mural powstał w ramach festiwalu sztuki ulicznej Street Art Doping. Autorem dzieła jest pochodzący z hiszpańskiej Walencji artysta o pseudonimie Escif, którego prace wyróżniają się prostotą oraz pomysłowością.

Co autor miał na myśli malując ogromny grzejnik na jednej ze ścian praskiej kamienicy? Escif w rozmowie z portalem Z Prawej Strony wypowiedział się następująco: 

Warszawska dzielnica Praga była jednym z ośrodków oporu podczas drugiej wojny światowej. Niektóre budynki w tej dzielnicy mają historię wypisaną na swoich ścianach, widzimy na nich dziury po kulach oraz bombach. Te budynki przetrwały okupację nazistów, potem okupację sowiecką a teraz muszą zmierzyć się z nowa okupacją – kapitalizmem, który poprzez rewitalizację tego obszaru, próbuje zniszczyć stare fasady i rozpocząć proces gentryfikacji. „Opór” ma zagrzewać do stawiania oporu wobec globalizacji i przetrwania, tak jak wielki kaloryfer pozwala uporać się z ciężką zimą.

O artyście

Escif to artysta uliczny mieszkający w Walencji, w Hiszpanii. Jego pomysłowe prace przyciągnęły uwagę wielu osób, które śledzą jego twórczość. Twórca w swych pracach stara się rozbudzić umysły widzów, często podejmuje tematy społeczne. 

Prace artysty:

galeria zdjęć

lokalizacja


Mural Grzejnik, ul. Równa 9

Skip to content