fbpx

Kapliczka na ul.Brzeskiej 17 A

kompendium wiedzy

O kapliczce

Kapliczka znajduje się w pierwszym podwórku. Figura Matki Boskiej stoi na cokole stylizowanym na kamienną grotę. Na postumencie widnieje napis „ O Matko NASZA! Opiekuj się nami 9.08.1943”.
Kapliczka powstała w podziękowaniu za uratowanie mieszkańców kamienicy przed rozstrzelaniem przez Niemców. Był to cud, gdyż Polacy stali przyparci do muru z wycelowanym w nich niemieckim karabinem maszynowym. Podczas Powstania Warszawskiego na skwerku przed figurką odprawiano pogrzeby i chowano zmarłych.W pamiętnym 1943 r. na podwórkową, dużą figurę Matki Bożej złożyli się też mieszkańcy kamienicy przy ul. Brzeskiej 11.

Pan Grzegorz Górniak, wieloletni mieszkaniec Brzeskiej, którego rodzice, dziadkowie i pradziadkowie również mieszkali w tym miejscu, przywołuje dawne dzieje. Możemy je przeczytać w książce Magdaleny Stopy  “Kapliczki warszawskie”. Oto jej fragment:

” W czasie okupacji była tu łapanka. Nie wiadomo dokładnie dlaczego, ktoś tu strzelał z dachu. Niemcy wszystkich mieszkańców wywalili na podwórko, chcieli ich rozstrzelać. Karabin maszynowy postawili w bramie. Uratowała ludzi jedna z lokatorek, Pani Królikowska. Z pochodzenia była Niemką, Królikowska to po mężu. W czasie okupacji jej dwaj bracia służyli na terenie Warszawy w SS. To byli ci z trupimi czaszkami. Przez te znajomości załatwiła, że mieszkańców nie rozstrzelali. I ludzie w podzięce ustawili tę figurę. Jest tam nawet data: rok, miesiąc i dzień. To było w czterdziestym trzecim, dziewiątego sierpnia. Figura ma już sześćdziesiąt pięć lat. Potem, w czasie powstania, ludzi chowano obok tej figury. A gdy Ruskie wkroczyli na Pragę, zrobiono ekshumację. Aha, i jeszcze z podwórka mieliśmy przejście podziemne na Targową. Za okupacji ludzie bali się chodzić górą, więc chodzili pod ziemią. “

Kapliczkę możecie odwiedzić w naszym spacerze wirtualnym poniżej.

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Brzeska 17

Skip to content