fbpx

Praska Bazylika

BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO – KAWĘCZYŃSKA 53 Kościół został wybudowany w latach 1907–1923 według projektu Łukasza Wolskiego .

Fundatorem kościoła był Michał Piotr Radziwiłł, jednak inicjatorką budowy była jego żona Maria z Kieżgajłłów-Zawiszów Radziwiłłowa. 30 czerwca 1904 r. księżna otrzymała błogosławieństwo od papieża Piusa X na budowę bazyliki. A odręcznie pisany dokument jest do dzisiaj przechowywany w archiwum parafii. Pierwszy etap prac budowlanych trwał do 1914 r., kiedy wybuchła I wojna światowa. Budowa została wznowiona w 1919 pod kierunkiem Hugona Kudera i trwała przez cały okresdwudziestolecia międzywojennego.

Życzeniem księżnej Marii było, by świątynia była również centrum wychowawczym dla dzieci i młodzieży. Jednak okazało się to możliwe dopiero po śmierci księżnej. Zapisała w testamencie cały majątek wraz z bazyliką kardynałowi Augustowi Hlondowi. Prymas zrezygnował z darowizny, dla kardynała Kakowskiego, który w 1931 r. przekazał parafię oraz bazylikę wraz z całym majątkiem salezjanom na wieczne czasy.

#StacjaPraga #Kaweczynska53 #Bazylika

Skip to content