fbpx

Bazylika katedralna – Floriańska 3

Początki

Kościół katedralny dla diecezji warszawsko-praskiej znajdujący się przy ulicy Floriańskiej 3 w Warszawie. Został zbudowany w latach 1887 – 1904, a konsekrowany w 1901 roku. Kościół ma formę trzynawowej bazyliki z transeptem. Posiada dwie wysokie wieże oraz trzecią niższą (sygnaturkę). We frontowej elewacji, wykonanej z surowej cegły, nad wejściami umieszczono kilka mozaik, m.in. z postacią Chrystusa, herbem Pragi czy herbem pierwszego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka. Na postumencie w prawej nawie Kościoła znajduje się barokowa figura św. Floriana – patrona strażaków, który wraz ze św. Michałem Archaniołem jest patronem świątyni. Świątynia przez znawców architektury jest traktowana jako wzorcowa w polskiej architekturze sakralnej i dlatego wzorowało się na niej wielu projektantów innych kościołów.

Odbudowa

Świątynia, podobnie jak ogromna część Warszawy, nie uchroniła się przed zniszczeniem w trakcie II wojny światowej. Kościół został wysadzony we wrześniu 1944 roku podczas wycofywania się z Warszawy Niemców. Ocalały jedynie fragmenty konstrukcji i ścian, na których akurat stały posągi świętych patronów świątyni. Od strony prezbiterium ocalał również obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Odbudowa trwała do 1972 roku, a jej autorami byli mieszkańcy Pragi. Co ciekawe, odbudowa kościoła przebiegała z wielką dokładnością i przywiązaniem do szczegółów – do tego stopnia, że używano takich cegieł, jakie produkowano w XIX wieku.

25 marca 1992 roku Kościół został katedrą nowo powstałej (na podstawie decyzji papieża Jana Pawła II) diecezji warszawsko-praskiej, a w 1997 roku został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Można powiedzieć, że oprócz swojego sakralnego charakteru, świątynia jest również pomnikiem charakteru, pracowitości oraz wspólnego wysiłku mieszkańców Pragi, którzy sami zajęli się jej odbudową. Ten fakt w połączeniu z oczywistymi zaletami wizualnymi oraz monumentalnością budynku czyni z kościoła obiekt zdecydowanie zasługujący na bycie sakralnym centrum Pragi.

Skip to content