fbpx

Festiwal Inżynierów

Warszawa zmienia się z dnia na dzień, kolejne budynki poddawane są procesowi rewitalizacji, a nowe gmachy powstają w błyskawicznym tempie. Z krajobrazu stolicy na przestrzeni ostatnich lat zniknęło wiele charakterystycznych obiektów – niektóre zostały zburzone przez właścicieli, inne zniszczone w wyniku wojny, a jeszcze inne przez wzgląd na współczesne inwestycje. Wśród galopującego rozwoju łatwo jest przeoczyć historię miejsc, które mijamy każdego dnia… 🧸

Festiwal Inżynierów to wydarzenie, które przeniesie nas w czasie w dawny klimat Pragi Północ 🚃 🚋 Podwórko przy ulicy Inżynierskiej odzyska dawny blask oraz zachwyci swoją historią 🎥 To właśnie w tym miejscu mieściła się pierwsza warszawska zajezdnia tramwajowa, z której w 1866 roku wyruszył na ulicę pierwszy warszawski tramwaj – wówczas jeszcze konny! Dzisiaj dzięki pracy społeczników, artystów i pasjonatów opustoszałe zabudowania znowu zaczynają tętnić życiem 🎨🎨🎨

Po kilku latach pracy u podstaw, spotkań, rozmów, pism i wniosków wreszcie możemy oficjalnie ogłosić: zapraszamy na otwarcie STACJI PRAGA przy ul. Inżynierskiej 6! Będą artyści, będą stare fury, będą aleganccy Panowie, piękne Damy i przede wszystkim będzie radosna, sąsiedzka atmosfera! Bo Praga jest dla każdego i tutaj każdy może i powinien czuć się jak u siebie!

Jakie atrakcje czekać będą na Was podczas wydarzenia?

🎞 Wystawa edukacyjna o historii miejsca
📜 Wernisaż dzieł sztuki prezentujący artystów z różnych światów, których połączyła Praga
🚕 Zlot zabytkowych samochodów
🕰️ Wehikuł czasu we współpracy z Naszą Kawiarnią Międzypokoleniową
👜 Stoiska z przedmiotami vintage
🍿 Stoiska z przekąskami 🙂
📻 Muzyka na żywo

Dodatkowo podczas eventu artyści nadadzą nowe życie starym samochodom poprzez ciekawe malunki!

A to jeszcze nie wszystkie atrakcje, my już nie możemy się doczekać, a Wy? 🎨🕰️

Będzie Sikalafą!

Link do wydarzenia na facebook:

https://www.facebook.com/events/325092089795219

Stacja Praga
https://stacjapraga.pl
https://facebook.pl/stacjapraga1648
Https://instagram.com/stacja.praga

Kiedy? Sobota, 18 Czerwca

HARMONOGRAM WYDARZENIA:
Start: 12:00
Fajrant: 20:00

(Szczegółowy harmonogram udostępnimy wkrótce)

Zachęcamy do zapisywania się do wydarzenia, niebawem odkryjemy kolejne niespodzianki! 🙂

Kilka słów o organizatorze: 🧸
Stacja Praga to Stowarzyszenie, którego celem jest oddolna i społeczna rewitalizacja historycznej zajezdni tramwajowej przy ul. Inżynierskiej 6. ,,Stacja Praga”, to przyszła wizytówka warszawskiej Pragi. Miejsce, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością, młode pokolenie znajduje wspólny język z tym starszym. Jest to centrum kultury oparte na street art’cie i retro motoryzacji. Realizujemy innowacyjne podejście do rewitalizacji, która w swoich założeniach ma bezpośrednią pracę z drugim człowiekiem, a także faktyczne zaangażowanie lokalnej społeczności w stopniowe i systematyczne aktywizowanie pustostanów oraz zdegradowanych przestrzeni.

W tym miejscu historia spotyka się z kulturą. Zapomniane miejsce sięgające pamięcią do XIX wieku zostaną przywrócone do blasku świetności. W ofercie kulturalnej planowane jest uruchomienie pracowni artystycznych obejmujących swym zakresem m.in. malarstwo, scenografię, film, street art, robotykę czy muzykę. Uruchomiony zostanie także otwarty warsztat społeczny, w którym to każdy będzie mógł przyjść i nauczyć się majsterkowania. Zaaranżujemy także salę do zajęć fizycznych i gry w szachy.

,,Stacja Praga” będzie piękną wizytówką nie tylko Pragi, ale i Warszawy, czymś prawdziwym i
naturalnym, ruchem oddolnym, bez udziału wielkich firm, korporacji czy deweloperów. Z nowoczesnym spojrzeniem na rzeczywistość i otaczający nas świat, jednocześnie pielęgnującą i dbającą o tradycję, historię, mądrość i doświadczenie starszego pokolenia. Zachowany zostanie surowy klimat warsztatów i starej Pragi.

Naszą misją w projekcie ,,Stacja Praga” jest nie tylko działanie na rzecz rewitalizacji starej Pragi i szerzenia kultury w tym miejscu, ale i aktywne wspieranie lokalnej społeczności poprzez stworzenie nieformalnego ośrodka środowiskowego, który wspierał będzie pozytywne zmiany i rozwój społeczny w najbliższej okolicy. Celem ,,Stacja Praga” jest to, aby wraz
z kolejnymi etapami projektu spełniał on także funkcję platformy rozwojowej dla młodszego pokolenia, które cierpi obecnie na liczne problemy z określeniem własnej tożsamości czy znalezieniem kierunku życia.

W ,,Stacja Praga” każdy znajdzie miejsce dla siebie, bo Praga jest dla każdego.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków m.st. Warszawy.!

Patronat Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Patron medialny: RDC

Partnerzy: Tramwaje Warszawskie; Retro StacjaSkip to content