fbpx

Kamienica Artystyczna na ul.Białostockiej 22

kompendium wiedzy

Historia

Kamienica Artystyczna przy ul.Białostockiej 22 jest jedną z piękniejszych kamienic w Warszawie. Została ze szczególną starannością odnowiona i teraz w środku mieszczą się lokale biurowe i klimatyczne pracownie artystyczne. Historia tego miejsca zaczyna się od założenia przez Mikołaja Karola Bruna składu towarów żelaznych „„J.D. Münkenbeck“ na ul.Bielańskiej. Zajmowali się sprzedaż wyrobów żelaznych, naprawą maszyn do pisania i zegarów elektrycznych. Firma przechodziła z rąk jednego pokolenia rodziny Brun do kolejnego. W 1829 roku zmieniono nazwę, na „K.Weichert i Brun”, a w 1852 na „Krzysztof Brun i Syn”.
Firma na tyle dobrze się rozwijała, ze po I wojnie światowej miała oddziały we wszystkichmiastach wojewódzkich. W 1928 roku spółka nosiła już nazwę „Spółka Akcyjna Handlu Towarami Żelaznymi Krzysztof Brun i Syn S.A” Najprawdopodobniej pięciopiętrowy biurowiec przy Ul.Białostockiej 22 został wybudowany w okolicach lat 20-tych XX w. Bryla budynku jest całkiem prosta, a elewacja została ozdobiona czerwoną cegłą i udekorowana gzymsem kordonowym z ozdobnie ułożonychcegieł.

II Wojna Światowa


Wojna mocno uderzyła w finanse firmy. Wszystkie sklepy w Warszawie, które zostały założone prze rodzinę Brun zostały zburzone, lub spalone, utrzymał się budynek przy ul.Białostockiej 22. Przeniesiono tutaj główną siedziby firmy i funkcjonowała ona do 1950 roku, do momentu przejęcia budynku przez państwo. W budynku mieściły się mieszkania dla pracowników i znacjonalizowane firmy. Magazyny, które mieściły się przy budynku zostały rozebrane i zbudowano na ich miejsce
bloki mieszkalne. Hala na podwórzu spłonęła w latach 70-tych.
Ciekawostką jest, że w stanie wojennym funkcjonowała tutaj tajna drukarnia Solidarności.

Budynek Dziś


W 2002 roku, Białostocka 22 wróciła do rodziny Brunów i zaczęto remontować budynek.Właściciele odnawiając budynek zadbali o to, by zachować jej charakter zostawiając drewniane schody, drzwi, klatki oraz elewację. Zostało zachowanych wiele historycznych reliktów, które przypominają o niesamowitej przeszłości kamienicy.
Obecnie wyremontowana kamienica funkcjonuję jako „Kamienica Artystycza”, w której można wynająć lokale biurowe, a artyści chętnie zakładają tam swoje pracownie.

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Kamienica Artystyczna, ul. Białostocka 22

Skip to content