fbpx

Deyna na ul. Inżynierskiej 4

kompendium wiedzy

Malowidło przestawiające podobiznę wybitnego polskiego piłkarza Kazimierza Deyny na ścianie starej kamienicy przy ulicy Inżynierskiej 4.

Kim dla Pragi był ś.p. Kazimierz Deyna?

Urodzony w 1947 roku Kazimierz Deyna to reprezentant Polski w latach 1968–1978, kapitan drużyny narodowej w latach 1973–1978, a także król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium z 1972 roku.

Najlepszy polski piłkarz XX wieku według tygodnika „Piłka Nożna”. Przez analityków sportu uważany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii. Zginął w wypadku samochodowym w San Diego, w maju 2012 roku jego prochy przywiezione zostały do Polski. 6 czerwca 2012 został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a w Warszawie przy stadionie Legii (której barwy reprezentował 388 razy strzelając 141 goli w latach 1966-1978) odsłonięto jego pomnik.

Zakład szewski u Pana Ryszarda

Tuż obok znajduje się wejście do tętniącego piłkarskim życiem zakładu szewskiego. Właściciel zakładu pan Ryszard Wieteska jest prażaninem z urodzenia, specjalistą w swoim fachu oraz bezwątpienia osobowścią Pragi.  Wnętrze pracowni przypomina klubowe muzeum Legii. Są flagi, szaliki, figurki, imponująca liczba wlepek, historyczne zdjęcia, na których do obiektywu uśmiechają się legendy klubu – Lucjan Brychczy, Kazimierz Deyna czy Edward Szymkowiak. Każda rzecz ma tu swoją osobną historię. Warto odwiedzić to miejsce!

Więcej informacji o Panu Ryszardzie znajdziecie: Tutaj

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Deyna, Inżynierska 4

Skip to content