fbpx

Fabryka Polskiego Przemysłu Gumowego “PePeGe”

kompendium wiedzy

Historia

Budynek przy ul.Otwockiej 14 został wzniesiony w okolicach 1916 r.
Jest to jeden z najstarszych obiektów industrialnych na Pradze-Północ.
W pierwszych latach działalności była wytwarzana tutaj marmolada, później zaczęto przetwarzać konserwy. W 1921 r. działało tutaj Towarzystwo Fabryki Wyrobów Gumowych „Polonit” W 1928 r. zabudowania fabryczne stały się placówką dla spółki Polskiego Przemysłu Gumowego „PePeGe
W zakładzie wytwarzano bardzo lekkie obuwie, które w dzisiejszych czasach nazywano by trampkami, ale wtedy ze względu na nazwę fabryki mówiono na nie „PePeGi”
Fabryce udało się przetrwać drugą wojnę światową, po której została upaństwowiona i przekształcono ją w zakład mięsny. Mylnie mówi się, że w trakcie PRL-u, produkowano tutaj trampki.
W latach 90-tych kompleks zaczął popadać w ruinę.
W 2003 r. budynki zakładowe odnowiono i założono przez Wojciecha Trzcińskiego nieistniejące już dziś centrum kulturalne i artystyczne „Fabryka Trzciny”.
Nazwa nawiązywała do nazwiska byłego właściciela Wojciecha Trzcińskiego, znanego polskiego kompozytora muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej
Stara fabryka zyskała drugie życie i centrum artystyczne funkcjonowało do 2016 r.
W 2017 r. teren przejął nowy najemca i utworzył na nim kolejne centrum kultury „Mała Warszawa”. Na terenie mieszczą się dwie sale koncertowe, sala konferencyjna, bary, przestrzeń wystawowa, restauracyjna oraz parkingowa.

galeria zdjęć

lokalizacja


PePeGe, Otwocka 14,

Skip to content