fbpx

Firma przewozowa A.Wróblewskiego na Nowej Pradze (Inżynierska 3)

kompendium wiedzy

Historia

Firma przewozowa A.Wróblewskiego została założona w 1875 roku. Specjalizowali się w przeprowadzkach oraz magazywnowaniem i ubezpieczaniem mebli. Firma Adolfa Wróblewskiego była częścią międzynarodowej grupy Allgemeiner Moebeltransport Verband z siedzibą w Wiedniu. Magazyny, które mieli przy ulicy Marszałkowskiej okazały się za małe i w 1910 r. zaczęto budować cztery budynki składowe na Nowej Pradze. Trzy pierwsze zostały wzniesione w 1910 r. a czwarty w 1914 r.

Od tamtego czasu składy pozostawały w rękach prywatnych.
Natomiast w 1944 r. upaństwowiono budynki z przeznaczeniem na magazyny Państwowego Zarządu Mienia Opuszczonego.
Obecnie w budynku mieszczą się pracownie artystyczne i placówki kulturalne.
Od 1997 żyje i tworzy Paweł Alhamer znany polski rzeźbiarz.
Jeden z budynków spłonął całkowicie w 2013 r. wraz z klubem „Sen Pszczoły”.

Wejście na podwórze

Obecnie

Centrum Kreatywności Nowa Praga
Obszar obejmujący kompleks od ul. Inżynierskiej, aż po ul. Targową 80 objęty jest programem rewitalizacji na lata 2017-2020 (Zintegrowanego Programu Rewitalizacji). Obejmuje ona kapitalny remont zabytkowej oficyny przy ul. Targowej 80 oraz odbudowę spalonej oficyny przy ul. Inżynierskiej 3. Centrum będzie miało na swoim celu promocję i wsparcie rozwoju sektora kreatywnego.

Obecnie w przestrzeni znajdują się liczne pracownie i siedziby organizacji. Są to m.in.: Kawiarnia i galeria PUNKT 77; Kawiarnia i księgarnia Cafe Melon; Pracownia ZAPALGO; Najlepsze domowe obiady Perła Pragi Pracownia Pawła Bownika; Pracownia architektoniczna Nizio; Pracownia Michał Płoski Design i wiele innych. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca!

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Inżynierska 3

Skip to content