fbpx

Kapliczka na ul.Targowej 44

kompendium wiedzy

Kapliczka jest zlokalizowana w pierwszym podwórku przy ścianie po lewej stronie od wejścia. W niszy umiejscowiono pomalowaną na niebiesko skrzynkę z żółtymi promieniami w kształcie trójkątów. Jest to blask, który bije od stojącego za szkłem figury Maryi.

Warto wspomnieć o samej lokalizacji. Targowa 44 niegdyś nazywana była perłą Pragi Północ. Kamienica powstała przed 1914 roku na zlecenie rodziny Kosanowiczów. W tamtych czasach uważana była za jedną z najbardziej eleganckich w okolicy. W 1922 nieruchomość nabyli Państwo Kwasieborscy.

Bogate zdobienia budynku , przeplatające się elementy różnych styli architektonicznych od modernizmu , aż po barok sprawiały, że miejsce wzbudzało zachwyt.

Targowa 44

Działka na ulicy Targowej 44 dzieliła się na część mieszkalną oraz  na część robotniczą, w której znajdowały się magazyny oraz budynki fabryczne. Przed drugą wojną światową i na krótko po niej działał  tu sklep z elehganckimi kapeluszami rodziny Mieszkowskich. Mieszkał tu również Ferdynand Goetel, pisarz i dziennikarz. W latach 30. głośno było o organizowanych przez niego wystawnych przyjęciach. Pojawiała się na nim elita warszawska.

Kamienica przetrwała II wojnę światową, niestety czasy PRL-u nie były dla niej łaskawe. Skuto wówczas dekoracje,niszcząc jej architektoniczny wystrój . Jej resztki można podziwiać w przejściu bramnym . Na początku XXI wieku wyburzono oficyny drugiego podwórka.

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Kapliczka, Targowa 44

Skip to content