fbpx

Konfrontacje Sztuk Artystycznych III

Kultura wysoka, kultura alternatywna ?

Czas na podsumowanie serii spotkań “Konfrontacje Sztuk Artystycznych”, podczas których artyści z różnych nurtów i środowisk wspólnie tworzyli prace i instalacje artystyczne na podstawie wcześniej ustalonych tematów.
 
Była to już 3 edycja naszego kultowego projektu, w ramach którego konfrontowaliśmy ze sobą różne światy i techniki twórcze. 
 
Prace wykonywane były w najróżniejszych technikach, charakterystycznych dla danych osobowości artystycznych. Dzięki wspólnej pracy twórców kultury „wysokiej” z twórcami kultury alternatywnej (streetart, komiks, tatuaż, ilustracja, hip-hop) powstały nietuzinkowe i jedyne w swoim rodzaju artystyczne kolaboracje, które mogą wyznaczyć nowy kierunek rozwoju sztuki.
 
W ramach spotkań twórczych artystom udostępnione zostały przestrzeń, narzędzia i warunki do pracy twórczej. Dzięki wielowymiarowej współpracy artystów z różnych dziedzin w ramach projektu “KSA III” sztuka wysoka w postaci twórczości uznanych malarzy, czy twórców fotografii spotkała się ze sztuką uliczną, popkulturą, hip-hopem.
 
Jako organizatorzy projektu pozostawialiśmy artystom pełną swobodę twórczą i wolność w interpretacji tematu.

Trzy spotkania, trzy różne tematy

Spotkanie nr 1 – ,,Zajezdnia tramwajowa”


Pierwsze spotkanie odbyło się 25 czerwca w przestrzeni twórczej ,,Stacja Praga”. Uczestnicy zostali zaproszeni do zinterpretowania tematu związanego z historią pierwszej warszawskiej zajezdni tramwajowej. Tematem przewodnim było miejsce, w którym tworzymy, czyli historyczna zajezdnia tramwajowa. Tramwaje, szyny, konie mechaniczne, konie rżące i wierzgające, miasto, industrial, pierwsze fabryki i maszyny parowe – oto nasze inspiracje. Prace w tej tematyce zostały zinterpretowane na wiele sposobów.


Spotkanie nr 2 – ,,Zmiany”

Drugie spotkanie tegorocznych Konfrontacji odbyło się 1 października, ponownie w ,,Stacja Praga”. Temat ZMIANY nawiązywał do licznych jakie zachodzą zarówno na świecie jak i w naszym najbliższym otoczeniu. Czy są na dobre? Na złe? Potrzebne? Rozwijające? Korzystne? Dla kogo? Czy wszyscy odbieramy je tak samo? Praga zmienia się na naszych oczach. Wszyscy uczestniczymy w tych zmianach mniej lub bardziej aktywnie. Wiatr odnowy, rewitalizacja czy gentryfikacja? Uczestnicy zostali poproszeni do zinterpretowania tematu.

Spotkanie nr 3 – ,,Dialog”


Ostatnia z tegorocznych konfrontacji artystycznych odbyła się 8 października w przestrzeni kreatywnej ,,Stacja Praga”. Uczestnicy zostali zaproszeni do zinterpretowania tematu ,,Dialog”. Dialog jest niezwykle istotny w życiu społecznym, kulturalnym i artystycznym. Jest to interakcja między dwiema lub więcej osobami, w której uczestnicy wymieniają myśli, pomysły, uczucia i informacje. Ale czy dialog faktycznie jest obecny w naszym życiu? Każdy z artystów mógł w swobodny sposób wyrazić swój pogląd.

Artyści i artystki tworzący tegoroczne Konfrontacje to m.in.: Beata Sosnowska; Maroziva; Frikos; Art Projekt 13: Kuba Janyst, Leon Janyst i Konrad k’Sadhu Zientara; Menelicho; Mai Saluja Ren; Joanna Skibińska / Ksiuty w środku; D. v Miasa; Paulina Luśka C; KontraModno; Jolanta Rosa SWOP Spoko Loco; Joanna Kusztal, Michał Rusnarczyk. Konfrontacje podwórkowe stoczyli: Kris Too Paint; Izabela Bochenko; Konrad Trzeszczkowski; MiauKru – Gosia Wadada, Rurz, Miss Dorys, Duśka Zuo, Owady666, Crazy Paralizator, Annanas, Bodzi, Niebieski Robi Kreski, Luks przez iks, Praktis, Daniel Chmielewski, Daily Chaos, MISHKA & LOOT,

Wielki Finał

Jako finał projektu przygotowaliśmy kompletne wydarzenie, pełne sztuki, twórców i inspiracji. Wydarzenie odbyło się 14 października i obejmowało przede wszystkim wystawę prac stworzonych w ramach projektu, ale nie tylko – zgodnie z ideą konfrontacji sztuk artystycznych przygotowaliśmy wiele atrakcji, tak aby możliwe jak najdalej poszerzyć horyzonty twórcze. W swoich założeniach wydarzenia miało pełnić funkcję tygla kulturowego, który dzięki swojej różnorodności pokaże potencjał współpracy artystycznej w wielu wymiarach.

Udekorowana została sala główna Stacji Praga, a także wszystkie sale w których prezentowane były stworzone dzieła, a także wystawa zdjęć z poprzednich edycji Konfrontacji Sztuk Artystycznych. Na scenie grali muzycy z różnych nurtów. Dla wydarzenia przygotowano także atrakcyjną oprawę graficzną.
Na przygotowanej scenie wystąpili m.in. Złespół; Mitchipacola; Bratko Miodovic; Green Jesus; Kosmiczni ; Kwazar; Magdala Selekta; Munzer oraz Que Sabroso /Totalmente Loco. Wizualizacje i instalacje świetlne przygotował K105K. Specjalny performance przygotwała także Joanna Kusztal, a na koniec wystawy także Art Projekt 13.

W ramach projektu zrealizowane zostały także filmy.

Jeden z nich, jako relacja ze spotkania i zapowiedź finału:

Kolejne trzy, przedstawiające sylwetki i proces twórczy artystów:

Joanna Kusztal:

Beata Sosnowska:

Film podsumowujący:

Powstał także spacer 3D, który pozwala na obejrzenie wystawy na długo po jej zakończeniu.

Projekt pn. Konfrontacja Sztuk Artystycznych III. Zadanie publiczne dofinansowane zostało ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka

Galeria zdjęć

Zobacz film

Wirtualny spacer

#stacjapraga
Skip to content