fbpx

Rozkład jazdy 07.09 – 13.09

W tym tygodniu w rozkładzie jazdy złapiecie adresy z kapliczkami na Pradze. Wybór był trudny bo w naszej dzielnicy ich nie brakuje! Czy wiecie kiedy i dlaczego zaczęły się pojawiać? Najwięcej kapliczek powstało w 1943 roku. Był to 4 rok wojny. Okupacja niemiecka i represje dawały się mieszkańcom Warszawy we znaki. Kapliczki stawiano głównie na podwórkach kamienic, były one miejscem kultu religijnego, gdzie ludzie gromadzili się i wspólnie modlili. Ołtarzyki dodawały ludziom poczucia wspólnoty oraz nadzieję. Religijność i powierzenie opieki Matce Boskiej pomagało mieszkańcom Warszawy psychicznie przetrwać trudny, wojenny okres.

poniedziałek 20.07


Praska Madonna na rogu Korsaka i Ząbkowskiej

Start 17.00

„O Matko! Wyjednaj nam przebaczenie win, pokój i miłość Pana Jezusa. 1908”Praska Madonna przy Korsaka to naturalnej wielkości figura znajdująca się w niszy kamienicy na rogu ulic Ząbkowskiej i Korsaka, ustawiona na postumencie z piaskowca. Murowana kapliczka znajduje się na ścianie przy wejściu do drugiego podwórka. Za przeszklonymi drzwiczkami została ustawiona oświetlona i udekorowana sztucznymi kwiatami figura Matki Boskiej.Kapliczka powstała na wiosnę 1944 roku. Zbudował ją Antoni Korbut, jeden z mieszkańców budynku. Sama kamienica została wybudowana na początku XX wieku.


Kapliczka na Ząbkowskiej 44

Ząbkowska 44

Kapliczka jest zlokalizowana w pierwszym podwórku przy ścianie po lewej stronie od wejścia. W niszy umiejscowiono pomalowaną na niebiesko skrzynkę z żółtymi promieniami w kształcie trójkątów. Jest to blask, który bije od stojącego za szkłem figury Maryi.Warto wspomnieć o samej lokalizacji. Targowa 44 niegdyś nazywana była perłą Pragi Północ. Kamienica powstała przed 1914 roku na zlecenie rodziny Kosanowiczów. W tamtych czasach uważana była za jedną z najbardziej eleganckich w okolicy.

Inne kapliczki


Kapliczka na Brzeskiej 9.

Start 17.00

Jasnoróżowa murowana kapliczka znajdująca się na podwórku, otoczona kamienicami wybudowanymi przed 1939 roku. Ogrodzona niskim płotkiem. Za szklanymi drzwiczkami znajduje się wizerunek Matki Boskiej w towarzystwie kwiatów. Półokrągły, kryty blachą daszek wieńczy krzyż. O kapliczkę pochodzącą z czasów okupacji dbają współcześni mieszkańcy kamienicy.Skip to content