fbpx

Architektura Pragi Północ

kompendium wiedzy

Praga Północ jako jedna z nielicznych dzielnic Warszawy zachowała swoją przedwojenną architekturę oraz unikalny charakter. Większość zabudowań pochodzi z końca XIX wieku i początku XX wieku a także okresu międzywojennego. Trudy wojny odcisnęły swoje piętno na budynkach zlokalizowanych po prawej stronie Wisły, jednakże skala zniszczeń była nieporównywalnie mniejsza.
Zniszczone i zaniedbane, ceglane kamienice, jak np. te przy ulicy Brzeskiej, a także klasycystyczne i neoklasycystyczne budowle to przykłady architektury przedwojennej Pragi.

Stara Praga

Od ul. Targowej w kierunku wschodnim znajduje się ul. Ząbkowska, na której mieszczą się zabytkowe kamienice i zespoły zabudowy przemysłowej Monopolu Spirytusowego (obecnie znajduje się tam Centrum Praskie Koneser). Przedłużeniem jest ul. Kawęczyńska, z piękną i potężną bazyliką Najświętszego Serca Jezusowego.

Nowa Praga

Natomiast Nowa Praga to zachowany bez większych zniszczeń podczas i po II wojnie światowej, XIX-wieczny układ urbanistyczny wraz z oryginalnymi budynkami mieszkalnymi i przemysłowymi. Większość z nich jest w złym stanie, jednak znaczna część jest odrestaurowywana. Osiedla Praga I, Praga II i Praga III to zbudowane w latach 50. i 60. XX wieku, budynki, które stanowią idealny przykład architektury socrealistycznej.

Poniżej znajdziecie zdjęcia perełek praskiej architektury, wirtualny spacer, a także kolejne strony z dokładnym opisem i charakterystyką lokalizacji.

galeria zdjęć

Skip to content