Historia
Pięknie zdobione klatki schodowe to częsty motyw sesji zdjęciowych i obowiązkowy punkt na mapie dla poszukiwaczy praskich perełek architektonicznych. Taki unikalny klimat ma z pewnością klatka schodowa wraz z przepięknymi kręconymi schodami przy ulicy Kłopotowskiego 38.
Wspomniana kamienica to najcenniejszy zabytek architektury secesyjnej na Pradze Północ. Wzniesiona z rozmachem na początku XX wieku kamienica, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Warszawie.
W latach 40 XIX wieku pod tym adresem, a wcześniej przy ul. Szerokiej 38, znajdowała się murowana kamienica Berka Schuldberga. W 1905 roku właścicielami posesji został Izrael Galberg, który miał 56% udziałów i jego synowie Osip Leib oraz Abraham Hanna, którzy otrzymali po równo 22%. W latach 1905-1912 w tym miejscu zbudowano okazałą kamienicę dochodową, według projektu nieznanego architekta. Kiedy w 1918 roku zmarł Izrael, jego synowie zostali jedynymi właścicielami. Jednak już w 1920 roku w zamian za długi braci, Arnold vel Aria Szpinak kupił nieruchomość. Do 1939 roku, wszystkie mieszkanie wynajmowane były przez Żydów. W czasie II wojny światowej mieszkańcy zostali wysiedleni do warszawskiego getta, a ich miejsce zajęli nowi lokatorzy. Chociaż w ostatnich latach odnaleźli się spadkobiercy nieruchomości, sprawa własności kamienicy wciąż nie jest wyjaśniona i od 1945 roku budynek przy ul. Kłopotowskiego 38 administruje miasto stołeczne Warszawa. Dnia 23 lipca 2007 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków architektury województwa mazowieckiego.
Kamienica posiada trzy trzypiętrowe elewacje frontowe od ulicy Okrzei, Targowej i Kłopotowskiego oraz sześć klatek schodowych, trzy reprezentacyjne i trzy gospodarcze. Przez lata prowadzono liczne prace remontowe. Między innymi dokonano wymiany stropów od strony ul. Okrzei, gdzie powstała szkoła szewska. Ponadto wymianie uległa stolarka okienna oraz drzwiowa, a także rozebrano oficynę i elewację podwórza. Niestety, prawdopodobnie w latach 70 XX wieku, zniknęło wiele pięknych i cennych, secesyjnych elementów ozdobnych, m.in. sztukateria oraz drewniane podłogi wykonane z dziewięciu rodzajów drewna.
Jak teraz wygląda kamienica?
Aktualnie wszystkie trzy elewacje posiadają bogatą oprawę sztukateryjną. Na parterze budynku znajdują się sklepy, a elewacja ozdobiona jest prostym boniowaniem. Kondygnacje od 2 do 4 zostały spięte pilastrami boniowanymi, natomiast wyżej znajdują się kanelury. Dodatkowo można zauważyć dekoracje w formie kwiatów, guzików, a także wieńców. Okno centralnej osi elewacji od ul. Targowej zostało podkreślone łukiem wolutowym, co jest charakterystyczne dla sztuki secesyjnej. W dekoracjach jak już wspomniano, przeważają motywy roślinne, przede wszystkim margaretki i rozchwiane łodyżki, co również charakteryzuje secesję. Identyczne balkony z balustradami są wykonane w metalowych prętów, jednak posiadają niewiele pierwotnych, oryginalnych elementów.
Co jest tak niesamowitego w kręconych schodach przy ul. Kłopotowskiego 38?
Na klatce schodowej od strony ul. Targowej znajdują się secesyjne drzwi, a także oryginalna terakotowa posadzka układana w formie szachownicy. Dalej wewnątrz znajduje się szeroka klatka schodowa wraz ze spiralnymi schodami.
Wachlarzowe schody założone są wokół duszy na planie elipsy. Udekorowane są fantazyjnymi, wijącymi się kwiatami z ażurowym, płaskim czwórliściem. Całość dopełnia motyw meandra, który znajduje się u podstaw balustrady. Stopnie schodów wyłożone są linoleum a spoczniki ryflowanymi płytkami ceramicznymi. Piękna klatka schodowa, niesamowite schody oraz balustrady, drzwi i ściany zostały pomalowane na jasno zielony kolor.
Opis i zdjęcia mogą nie wystarczyć by poczuć klimat, i piękno tego miejsca. Dlatego zachęcamy by samemu odwiedzić te perłę praskiej architektury, stanąć u podnóża schodów i spojrzeć w górę. Adres już znacie.
Co jeszcze kryje w sobie to miejsce?
Kamienica kryje w sobie wiele intrygujących przestrzeni twórczych. Na ostatnim piętrzy znajdują się pracownie artystyczne, w których tworzą liczni artyści.
W budynku znajduje się także Galeria 81 stopni – przestrzeń kreatywna zrzeszająca artystów. W galerii organizowane są wystawy, zorganizowana została także przestrzeń twórcza.
Film o Galerii 81 Stopni produkcji Stacja Praga znajduje się na naszym kanale https://youtube.com/stacjapraga