Historia
Kamienica Szejna i Tychońskiego jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na Pradze Północ. Powstała w latach 1913 – 1914 i była jednym z największych domów na Pradze Północ. Taka też data “1914” widnieje na szczycie elewacji czteropiętrowej kamienicy. W okresie międzywojennym parter od strony ul. Targowej zajmował sklep kolonialny „Dobrobyt”, należący do Kranca. oraz sklep z ubiorami męskimi „Szerpas”, którego właścicielem był praski żyd o imieniu Josk Herman. Przed wojną działał tam zakład fotograficzny Foto “Star” L. Sykulskiego. Zakład swoją działalność prowadził do lat 90. Przed wybuchem II wojny światowej kamienica należał do małżeństwa Hochbergów, jednak w 1945 roku budynek, na podstawie dekretu Bieruta przeszedł na własność miasta. Jeszcze przed zbudowaniem wspomnianej kamienicy, w tym miejscu stały dwa domy murowane i jeden drewniany. Powojenne czasy to okres, w którym elewację ogołocono z elementów architektonicznych i tynków. Po kilkunastu latach kamienicę poddano remontowi, pokrywając jedynie tynkiem ceglany mur. Natomiast w drugiej połowie lat 60 budynek ponownie otynkowano.
Co sprawia, że jest tak charakterystyczna?
Przede wszystkim dzięki architekturze, ale także przez słynny “Bar Ząbkowska”, który znajduje się na parterze kamienicy. Popularny punkt gastronomiczny to klasyczny bar mleczny, który powstał w połowie lat 50 XX wieku i istnieje tam do dzisiaj. Miejsce jest szczególnie popularne wśród turystów, którzy pragną zasmakować potraw z Pragi.
Kamienica posiada charakterystyczną wieżyczkę z iglicą, która została zastąpiona nową w 2002 roku a oryginalna znajduje się w Muzeum Historycznym w Warszawie. Ponadto w latach 2001-2002 przeprowadzono konserwację wieży. Zrekonstruowano także balustrady balkonów, wzorując się tylko na jednym oryginalnym fragmencie z balkonu podwórza. Architekci z pracowni Henryka Łaguny i Dariusza Hyca przywrócili kamienicy jej dawny blask, również dzięki remontowi wnętrz i instalacji. Aktualnie kamienica posiada kilkadziesiąt lokali mieszkalnych i lokale usługowe, które znajdują się na parterze.
Spacerując po Pradze nie da się nie zauważyć okazałej, pięknej kamienicy na rogu ulicy Ząbkowskiej i Targowej. Wrota ulicy Ząbkowskiej kryją w sobie mnóstwo ciekawych widoków.