fbpx

Dom Róży Kwiatkowskiej na ul.Ząbkowskiej 13

kompendium wiedzy

Historia

Niepozorna, jednopiętrowa kamienica mieszcząca się na rogu ulicy Ząbkowskiej i Brzeskiej to prawdziwa perła architektoniczna na Starej Pradze.  

Najstarszy, murowany budynek mieszkalny na Pradze Północ powstał w latach 1886-1870 według projektu Antoniego Siekiery w stylu neoklasycystycznym. Od początku XX wieku do lat 40 kamienica należała do rodziny Rozenbojm. A w 1945 roku nieruchomość została poddana “nacjonalizacji” i przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.  

Jak większość zabytków architektury, również ten budynek nie przetrwał pożaru z 1868 roku. Został jednak odbudowany jako kamienica w 1870 roku. Kilka lat później, budynek uzupełniono o trzypiętrową oficynę i zespól pawilonów użytkowych, które znajdują się od strony ulicy Brzeskiej.

Lata Współczesne 

Podczas generalnego remontu w 2001 roku, zrekonstruowano unikatową galerię od podwórza razem z balustradą tralkową, która przebiega wzdłuż pierwszego piętra. Taki zabieg jest bardzo rzadko spotykany, poza Warszawską Starówką, gdzie w XVII i XVIII wieku był stosowany. Takie rozwiązanie było niezwykle cenne pod względem architektonicznym, ale także naukowym i historycznym. Podczas remontu przywrócono także zabytkowe, stylowe okiennice od frontu oraz dekoracyjne elementy elewacji. Więźba dachowa i dekoracje zostały wykonane ręcznie ponad półtora wieku temu. Kamienica west jedną z niewielu konstrukcji tego typu, która przetrwały wojnę. Dach kamienicy jest dwuspadowy a poddasze jest wciąż częściowo użytkowane. Kamienica posiada częściowo użytkowane poddasze przykryte dwuspadowym dachem.   

23 lipca 2010 kamienica frontowa została wpisany na listę zabytków, dzięki swojej unikatowej architekturze. Natomiast oficyna jest ujęta w Gminnej Ewidencji Zabytków.

W podwórzu tej tajemniczej kamienicy kryje się drewniana galeria, z której wchodzi się do mieszkań, które mieszczą się na pierwszej kondygnacji budynku. Galeria nie jest oryginalna, ponieważ ze względu na zły stan drewna podczas renowacji kamienicy, z galerii usunięto drewniane elementy i zastąpiono je nowymi. Miejsce jest bardzo urokliwe i chętnie odwiedzane przez przechodniów.  

W kamienicy znajduje się galeria antyków oraz kawiarnia „Stara Praga”, gdzie wcześniej mieściła się pracownia renowacji mebli zabytkowych.  Jednopiętrowa kamienica przy ulicy Ząbkowskiej 13, zaprasza na swoje podwórko, gdzie znajduje się prawdziwa perełka – drewniana galeria. Takiego miejsca nie ma nigdzie indziej na Pradze Północ.  

Adres: Ząbkowska 13

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Dom Róży Kwiatkowskiej, Ząbkowska 13

Skip to content