fbpx

Desperados na ul.Ząbkowskiej 2

kompendium wiedzy

Wielkoformatowy mural z trójwymiarowymi, ruchomymi elementami. Kolory muralu są dość krzykliwe i kojarzą się ze słoneczną Jamajką. Mural wykonali uczestnicy warsztatów organizowanych przez Desperadosa “Dotacje na kreacje”.

Warto wspomnieć o kontrowersyjnym  muralu, który istniał w tym miejscu wcześniej.  Dzieło o powierzchni około 1200 m2 powstało na początku grudnia 2016 roku. Mural został wykonany na zlecenie Lotty Wedel, a jego autorką była Monika Urbańska. Prace reklamowano jako: Największy mural w Europie. Ostatecznie mural okazał się nielegalną reklamą, a nie artystycznym dziełem jak było zapowiadane.

„Zgoda została wydana na dwa projekty dla Wedla oraz dwa inne projekty na Pradze. W projekcie, na który wydaliśmy zgodę, nie było żadnego logo, żadnego elementu, który wskazywałby na to, że jest to mural danej marki. Zwróciliśmy się do Inspektoratu o podjęcie działań w tej sprawie. Liczymy na to, że zostanie przywrócony stan sprzed namalowania muralu reklamowego Wedla.” – tłumaczył rzecznik miasta Bartosz Milczarczyk. Na reklamie ukazana była scenka, która wydarzyła się 80 lat temu. W 1936 roku, główny technolog zakładów Wedla przedstawiał właścicielowi fabryki Janowi Wedlowi nową piankę – ptasie mleczko.

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Desperados, Ząbkowska 2, 03-730 Warszawa

Skip to content