W kolejnym wpisie z cyklu Sztuka naszych znajomych prezentujemy Wam pracę z projektu. ,,Prażanie” autorstwa Marii Dróżdż.
Projekt Prażanie, którego efektem końcowym jest seria plakatów, nawiązuje do wywiadów udzielonych przez wybraną przeze artystkę grupę ekspertów, z których każdy darzy tę dzielnicę wyjątkowym sentymentem. Głównym celem projektu jest opowiedzenie historii, której nie można zobaczyć w żadnym muzeum, a także jak najlepsze zrozumienie mechanizmów społecznych działających w tej dynamicznie zmieniającej się dzielnicy Warszawy, gdzie sztuka uliczna oddziałuje na każdego, będąc łącznikiem pomiędzy osobami, które zdawałyby się żyć w kompletnie odmiennych rzeczywistościach.
Jak pisze Maria – Moje poszukiwania rozpoczęły się jeszcze zanim zaczęłam myśleć o dyplomie. Spacerując po Warszawie, a w szczególności po Pradze, rozglądałam się za lokalną sztuką, która kształtowałaby charakter niedawno zamieszkanej przeze mnie dzielnicy. Zagłębiając się w tematykę street artu, zauważyłam oddziaływania pomiędzy jego formą, a poziomem życia w najbliższej okolicy, co skłoniło mnie do zbadania relacji pomiędzy sztuką uliczną, a ludźmi, którzy w różnym kontekście mają z nią do czynienia na co dzień. Jako technikę pracy wybrałam sitodruk, który pozwala na wielokrotne powielanie prac przy jednoczesnym zachowaniu ich odręcznego charakteru, co okazało się być ważnym elementem podczas tworzenia serii plakatów “Prażanie”. Przedstawia ona mieszkańców dzielnicy Praga w kontekście budynków znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu. Prace te nawiązują do wywiadów udzielonych przez wybraną przeze mnie grupę ekspertów, z których każdy darzy tę dzielnicę wyjątkowym sentymentem. Głównym celem projektu jest opowiedzenie historii, której nie można zobaczyć w żadnym muzeum, a także jak najlepsze zrozumienie mechanizmów społecznych działających w tej dynamicznie zmieniającej się dzielnicy Warszawy, gdzie sztuka uliczna oddziałuje na każdego, będąc łącznikiem pomiędzy osobami, które zdawałyby się żyć w kompletnie odmiennych rzeczywistościach. Podczas tworzenia prac, ważne było dla mnie ukazanie ciepłego wizerunku Pragi, tak aby stworzone plakaty mogły być dla mieszkańców miłą pamiątką.
Poznajecie kto znajduje się na tym plakacie?
Na plakacie wylądował pejzaż garaży Stacji Praga, prezesowski Ogórek oraz nasza cudowna – Miss Dorys!