Witamy Was ponownie!
Zapraszamy na drugie spotkanie z naszego cyklu
Tym razem podczas darmowego Psychologicznego wieczorku w Stacji Praga ze świata snów przeniesiemy się do świata magii!
Z uwagi na to, iż spotkanie przypada na 6 grudnia, a więc na Mikołajki – postanowiliśmy zainspirować się symboliką niniejszego dnia wybierając tematykę wieczorku. Porozmawiamy więc o roli myślenia magicznego , zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyjrzymy się, jaki wpływ ma wiara w Świętego Mikołaja na kształtowanie się każdego z nas.
Myślenie magiczne było szeroko analizowane przez antropologów, a w XX w. stało się przedmiotem badań jednych z najważniejszych psychologów, m. in. Jeana Piageta oraz Sigmunda Freuda. Zaczęto utożsamiać tę cechę myślenia z przedstawicielami pierwotnych cywilizacji, negując jej występowanie u dorosłych przedstawicieli cywilizacji zachodniej.
Współcześnie myślenie magiczne uznawane jest jako normatywne u dzieci między 3. a 7. rokiem życia. Jego występowanie w późniejszych okresach życia traktowane jest, co do zasady, jako objaw zaburzeń i chorób psychicznych.
Podczas naszego spotkania, przedstawimy Wam główne założenia dotyczące myślenia magicznego, opierając się na wnioskach poczynionych przez tzw. “klasyków” psychologii, jak również odnosząc się do źródeł współczesnych .
Następnie przejdziemy do części dyskusyjno-warsztatowej , podczas której spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania:
Jaka jest rola myślenia magicznego u dzieci? Czy to dobrze, że dzieci wierzą w Świętego Mikołaja?
Czy występowanie myślenia magicznego w dorosłości zawsze jest objawem zaburzenia? A może istnieją zarówno normatywne, jak i patologiczne formy myślenia magicznego?
Jakie są źródła myślenia magicznego?
Czy występowanie rożnych form myślenia magicznego jest uwarunkowane kulturowo?
Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia tego mikołajkowego wieczoru przy rozmowie dotyczącej roli magiiw naszym życiu. Serdecznie zachęcamy do udziału rodziców, którzy chcieliby zrozumieć fenomen wiary ich dzieci w Świętego Mikołaja, wróżki oraz smoki. Zapraszamy każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą funkcji myślenia magicznego, wspólnie porozmawiać na temat magicznych myśli oraz podzielić się własnymi wspomnieniami, doświadczeniami oraz przemyśleniami nt. roli magii w naszym życiu .
Spotkanie poprowadzi psycholog Edyta Janik, której zainteresowania naukowe koncentrują się m. in. wokół obszarów psychologii klinicznej oraz psychologii zdrowia. Na co dzień pracuje przede wszystkim z dziećmi oraz młodzieżą w placówkach oświatowych .
Spotkanie odbędzie się:
w Mikołajki, czyli 6 grudnia
o godz. 17:00
stacjonarnie w Stacji Praga w Warszawie (ul. Zaokopowa 5)
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny
UWAGA Obowiązują zapisy
Rejestracja uczestnictwa: prosimy o wiadomość na adres mailowy : fundacja@fundacjabeztroskapsychoterapia.pl lub poprzez DM