fbpx

Darmowe Psychologiczne wieczorki: Czy Święty Mikołaj istnieje? Czyli o roli myślenia magicznego

Witamy Was ponownie! ❤️
Zapraszamy na drugie spotkanie z naszego cyklu 😊
Tym razem podczas darmowego Psychologicznego wieczorku w Stacji Praga ze świata snów 🌜przeniesiemy się do świata magii! ⭐️

Z uwagi na to, iż spotkanie przypada na 6 grudnia, a więc na Mikołajki 🎅– postanowiliśmy zainspirować się symboliką niniejszego dnia wybierając tematykę wieczorku. Porozmawiamy więc o roli myślenia magicznego 🧚‍♀️, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyjrzymy się, jaki wpływ ma wiara w Świętego Mikołaja na kształtowanie się każdego z nas.

Myślenie magiczne było szeroko analizowane przez antropologów, a w XX w. stało się przedmiotem badań jednych z najważniejszych psychologów, m. in. Jeana Piageta oraz Sigmunda Freuda. Zaczęto utożsamiać tę cechę myślenia z przedstawicielami pierwotnych cywilizacji, negując jej występowanie u dorosłych przedstawicieli cywilizacji zachodniej.

Współcześnie myślenie magiczne uznawane jest jako normatywne u dzieci między 3. a 7. rokiem życia👧🧒. Jego występowanie w późniejszych okresach życia traktowane jest, co do zasady, jako objaw zaburzeń i chorób psychicznych💊.

Podczas naszego spotkania, przedstawimy Wam główne założenia dotyczące myślenia magicznego, opierając się na wnioskach poczynionych przez tzw. “klasyków” psychologii, jak również odnosząc się do źródeł współczesnych 👩‍🏫.
Następnie przejdziemy do części dyskusyjno-warsztatowej ⚙️, podczas której spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania:
❓Jaka jest rola myślenia magicznego u dzieci? Czy to dobrze, że dzieci wierzą w Świętego Mikołaja? 🎅 
❓Czy występowanie myślenia magicznego w dorosłości zawsze jest objawem zaburzenia? A może istnieją zarówno normatywne, jak i patologiczne formy myślenia magicznego?
❓Jakie są źródła myślenia magicznego?
❓Czy występowanie rożnych form myślenia magicznego jest uwarunkowane kulturowo? 🧙‍♀️

Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia tego mikołajkowego wieczoru przy rozmowie dotyczącej roli magii🦄w naszym życiu. Serdecznie zachęcamy do udziału rodziców, którzy chcieliby zrozumieć fenomen wiary ich dzieci w Świętego Mikołaja, wróżki oraz smoki🐉. Zapraszamy każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą funkcji myślenia magicznego, wspólnie porozmawiać na temat magicznych myśli oraz podzielić się własnymi wspomnieniami, doświadczeniami oraz przemyśleniami nt. roli magii w naszym życiu 🧜‍♀️.

Spotkanie poprowadzi psycholog Edyta Janik, której zainteresowania naukowe koncentrują się m. in. wokół obszarów psychologii klinicznej oraz psychologii zdrowia🧠. Na co dzień pracuje przede wszystkim z dziećmi oraz młodzieżą w placówkach oświatowych 💁‍♀️.

ℹ️ Spotkanie odbędzie się:
🧑‍🎄w Mikołajki, czyli 6 grudnia
🕕o godz. 17:00
🏙stacjonarnie w Stacji Praga w Warszawie (ul. Zaokopowa 5)
🆓Udział w wydarzeniu jest bezpłatny ☑️
UWAGA❗️ Obowiązują zapisy❗️
📌Rejestracja uczestnictwa: prosimy o wiadomość na adres mailowy : fundacja@fundacjabeztroskapsychoterapia.pl lub poprzez DMSkip to content