fbpx

Drewniak na ul.Środkowej 9

kompendium wiedzy

Historyczny Drewniany Dom


Nowa Praga powstała w połowie XIX wieku na zlecenie Ksawerego Konopackiego, który był właścicielem gruntów. W związku z budową Dworca Petersburskiego i połączenia Warszawy z Petersburgiem postanowił on podzielić swoją ziemię na działki i sprzedać pod zabudowę. Jedną z nich była ulica Środkowa, na której większość zabudowań powstała przed I wojną światową.

Dziadek Lisiecki


Historyczny drewniany dom znajduje się na ulicy Środkowej 9. Budynek powstał około 1879 roku lub w roku 1915 (nie ma jednoznacznych źródeł). Pierwszym zastosowaniem domu była siedziba Sądu Grodzkiego. Jednak w 1934 r. przejęło go prowadzone przez Kazimierza Lisieckiego – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy. Plac za domem służył jako miejsce do zabaw na świeżym powietrzu. To wspaniałe miejsce stworzył Kazimierz Lisiecki, który był nazywany ciepło przez podopiecznych “Dziadkiem”. Założeniem Towarzystwa była pomoc dzieciom ulicy ze Starówki, Śródmieścia i przede wszystkim Pragi. Jednym z pracowników była żona Rotmistrza – Maria Pilecka. W ośrodku schronienie i pomoc miało 120 podopiecznych, na początku tylko chłopców. Natomiast w hoteliku, który znajdował się na poddaszu, ciepło znajdowało 60 dzieci. Najmłodsi przychodzą do drewnianego domu już od ponad 80 lat. Od 1952 roku siedzibę miał tam również Polski Czerwony Krzyż.
Dziś jest siedzibą Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Dziadka Lisieckiego. Placówka jest miejscem, w którym rodziny i mali podopieczni mogą liczyć na pomoc socjoterapeutyczną. Zajęcia po lekcjach szkolnych oraz zabawy odbywają się jednak w nowym budynku, który stoi na tym samym podwórku. Podopieczni przenieśli się tam w 2013 roku, kiedy to postanowiono wyremontować ponad stuletni dom.

Jak będzie wyglądał budynek?


Remont jednak zaczął się dopiero w roku 2018. Po przeprowadzeniu zabiegów odkażających i umocnieniu konstrukcji ścian, przystąpiono do montażu szalówki, czyli zewnętrznego odeskowania. Nową szalówkę przytwierdzono na ścianie od strony podwórza, natomiast oryginalny materiał powróci na elewację od strony ul. Środkowej. Pokrycie dachu wykonane będzie z blachy tytanowo – cynkowej. Elementem dodanym jest świetlik, umiejscowiony wzdłuż kalenicy. Powiększono już lukarnę, czyli doświetlenie w dachu, od strony podwórza. W historycznym budynku, odtworzone będą także okna ościeżycowe. Koniec prac konserwatorskich planowany jest na marzec 2021 roku.
Stuletni drewniany dom to nie tylko budynek, ale także rozległe, choć nieco ukryte za bramą podwórko i zielony teren. Po remoncie miejsce ma zapraszać wszystkich przechodniów.

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Drewniak, Środkowa 9, 03-430 Warszawa,

Skip to content