fbpx

Pałacyk Konopackiego na ul.Strzeleckiej 11/13

kompendium wiedzy

Skąd nazwa “Pałacyk Konopackiego”?


Najcenniejszy zabytek architektury Nowej Pragi – Pałacyk Konopackiego. Budynek stanął w najważniejszym punkcie Nowej Pragi, między ulicami Środkową oraz Strzelecką.
Wspomniany budynek powstał w latach 60 XX wieku na zlecenie Ksawerego Konopackiego. Pałacyk Konopackiego swoją nazwę zyskał ze względu na swoją wielkość i przepych dekoracji, oraz oczywiście poprzez nazwisko zleceniodawcy pomysłu. Pałacyk był również pierwszym domem murowanym na Nowej Pradze, w którym głównie znajdowała się drewniana architektura.

Historia


Od 1881 właścicielem budynku był rosyjski generał Agafon Wachwachow, a następnie dwaj żydowscy przedsiębiorcy Endelmana i Papiernego. W 1924 cała nieruchomość pomiędzy ulicami Środkową i Kowelską została zakupiona przez miasto, gdzie wybudowano szkołę powszechną nr 89 przy ul. Kowelskiej 1 (obecnie znajduje się tam LVXXVI LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).
Autor projektu pałacyku nie jest znany, chociaż był nim prawdopodobnie Aleksander Woyde. Dom został zbudowany na planie prostokąta, z dodanymi niewielkimi aneksami do elewacji tylnej oraz bocznej elewacji północnej. utrzymany w neorenesansowym stylu. Ma jednoosiową fasadę od strony ulicy Strzeleckiej. Opaski okienne, profilowane gzymsy oraz dwa żeliwne balkony przetrwały do współczesnych czasów.
Budynek zamieszkiwała nie tylko rodzina Ksawerego Konopackiego. Domu prowadziło kilka niezależnych wejść: jedno od ulicy Strzeleckiej, drugie pośrodku tylnej elewacji, a trzecie w aneksie przylegającym od strony północnej, które prawdopodobnie zamieszkiwał Konopacki.


Przyszłość Budynku


Pod koniec XX wieku budynek popadał w coraz większą ruinę. Zniszczona została brama prowadząca z ulicy na teren wokół domu i aneks północny. W maju 2005 pałacyk wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków. Dopiero w 2017 roku udało się wybrać wykonawcę generalnego remontu. Pałacyk był bardzo zagrzybiony, dlatego zdecydowano się na skucie wszystkich tynków oraz miejscowe wypalanie murów. Częściowo zostały wymienione stropy oraz naprawiono spękania ścian a także zdjęto stolarkę okienną i drzwiową i, rozebrano drewniane klatki schodowe. Pałac Konopackiego ma pełnić funkcję centrum kultury. Planowane jest otwarcie pracowni artystycznych, a dostępny będzie również ogród wraz z oryginalnym tarasem. Koniec prac remontowanych planowane jest już na koniec tego roku.

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Pałacyk Konopackiego, Strzelecka 11/13, Warszawa

Skip to content