fbpx

Fabryka “Franboli” na ul. Śnieżnej 2/4

kompendium wiedzy

Historia

Bracia Franciszek, Bolesław i Ignacy Kiełbasińscy wystartowali z fabryką słodyczy „Franboli” w roku 1922 r. Nazwa zakładu pochodzi od skrótów ich imion. Pomysłodawcą był Bolesław Kiełbasiński, który pierwszy sklep cukierniczy otworzył tuż po I wojnie światowej przy
Marszałkowskiej 113. W 1922 roku z braćmi założył własny zakład, który od początku w szybkim tempie się rozrastał, uzyskując przy tym dobrą renomę wśród mieszkańców.
Zakład zajmował obie strony ulicy Śnieżnej, po prawej strony od wjazdu ulicy znajduje się budynek fabryki, natomiast naprzeciwko dawny budynek biurowo-mieszkalny. W 1936 r. zatrudniała około 140 pracowników i słodycze „Franboli” porównywano między innymi ze słodyczami z fabryki Wedla.
Co ciekawe, fabryka po wyzwoleniu Pragi została przyłączona do wyżej wymienionego zakładu,jeszcze przed jego upaństwowieniem.

Okres powojenny


W pierwszych dnia po II wojnie światowej w budynku biurowym mieszkał Bolesław Bierut. Obecnie obiekt jest własnością prywatną i jest wynajmowany przez kilku najemców.

galeria zdjęć

Skip to content