fbpx

Fabryka Schichta

kompendium wiedzy

Przemysł tłuszczowy Schicht-Lever na ul.Szwedzkiej 20

Historia

Pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały w 1896 lub 1899 roku (źródła podają dwie różne daty) dla Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Produktów Chemicznych “Praga”.

Przy ulicy Szwedzkiej powstało wiele fabryk. Jeszcze przez I wojną światową obszar produkcyjny zajmował cały ciąg nieruchomości na ulicy Szwedzkiej od nr 22 do 34. Z tego też okresu pochodzą zachowane do dziś budynki o ceglanych elewacjach. Być może również właśnie wtedy powstał zachowany do dziś wysoki komin, liczący 83 metry.
Od 1919 roku fabryki przejmowały różne spółki. Wszystkie z nich były forpocztami niemieckiego koncernu “Schicht”, który za ich pośrednictwem przejmował coraz więcej akcji zakładu. W 1926 roku “Schicht” przejął całą kontrolę nad zakładem. A od 1928 r. nazwa to: Przemysł Tłuszczowy “Schicht” S.A. W latach dwudziestych, na północ od dawnych obiektów zakładów “Praga”, powstały budynki fabryk. Dodatkowo w 1929 roku przejęto również zabudowania dawnej fabryki Braci Brunnerów na rogu Szwedzkiej i Strzeleckiej. Zakład zajmował prawie całą parzystą stronę ulicy Szwedzkiej.

W 1930 roku do spółki przystąpiła angielska firma “Unilever” Ltd. Spowodowało to zmianę nazwy na Przemysł Tłuszczowy “Schicht-Lever” SA. W 1935 rozpoczęto wznoszenie zabudowań przy Szwedzkiej 18/20.

Okres powojenny

Podczas II wojny światowej budynki zakładowe zostały znacznie zniszczone. Powojenną odbudowę ukończono w 1950 roku, kiedy to ponownie uruchomiono produkcję. Od 1971 r. znajdowała się tam firma kosmetyczna “Pollena – URODA”, jednak w 2002 r. przeniosła swoje zakłady do Wrocławia. Jednak już w 2005 roku Hiszpanie odziedziczyli działkę i postanowili przekształcić starą fabrykę w nowoczesne osiedle mieszkaniowe.
Po dawnych zabudowaniach fabryki “Praga” zostało zaledwie kilka budynków zlokalizowanych w północno-zachodniej części posesji, m.in.: kotłownia, glicerynownia, wydział tub i warzelnia. Na terenie znajduje się także, wspomniany historyczny komin.

Kolejny właściciel i hiszpański deweloper, zamierzał zbudować osiedle nawiązujące do poprzemysłowej zabudowy. Zgodnie z zaleceniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, (ponieważ w 2005 roku obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków) inwestor musiał zachować w swoich planach oryginalną pierzeję od strony ul. Szwedzkiej oraz sześć wewnętrznych budynków a także wysoki komin.

Bohema

Aktualnie powstaje tam kompleks Bohema, czyli siedmiokondygnacyjny zespół budynków mieszkalnych. Zrewitalizowane zabudowania fabryki z XIX wieku, zostaną uzupełnione nowymi budynkami. Całość stworzy wyjątkową strefę, w której powstaną mieszkania, biura oraz powierzchnie handlowo-usługowe, przestrzeń na aktywności kulturalne oraz społeczne.
Przyjdź i zobacz jak wygląda unikatowy na skalę światową projekt Bohema – Szwedzka 20.

galeria zdjęć

zobacz film

wirtualny spacer

lokalizacja


Fabryka Schichta, Szwedzka 16

Skip to content