fbpx

Praski Street Art

kompendium wiedzy

Czym jest Street Art?

Definicja “Street Artu”, z angielskiego ,,Sztuka uliczna” wskazuje, iż jest to dziedzina sztuki obejmująca dzieła tworzone w przestrzeni publicznej. Termin „street art” po raz pierwszy został użyty przez A. Schwartzmana w połowie lat dziewięćdziesiątych, co dało początek nowej formie sztuki. Mamy tutaj na myśli graffiti, murale, interwencje plastyczne, wrzuty czy wlepki. Tak naprawdę forma ta nie ma ograniczeń, jest wolna w swojej naturze. Pozostawia twórcy pełną swobodę. Sztuka ta najczęściej ma na celu wywołanie emocji i reakcji odbiorcy, być może zwrócenie jego uwagi na podjęty przez artystę problem, czy zagadnienie. 

Dlaczego na Pradze jest najwięcej murali?

Bo Praga Północ ma to coś! Jest prawdziwa, bez zadęcia, szczera. Tutaj każdy może, a nawet musi być sobą. Warszawska dzielnica Praga przez wiele ostatnich lat była pomijana, niekiedy zapomniana. Przedwojenne budynki czekały na renowację, podczas gdy wszystkie zasoby rzucono na odbudowę stolicy ze zniszczeń II Wojny Światowej. Cały naród budował stolicę, skupiając się jednak na jej lewobrzeżnej części. W ostatnich dziesięcioleciach szare mury zniszczonych kamienic zaczęły wołać o pomoc, na co odpowiedzieli artyści. Mury dzielnicy stały się idealnym tłem do działań artystycznych. Praski Street Art bez wątpienia jest dobrym powodem, żeby się tutaj wybrać. 

Gdzie szukać murali na Pradze?

Poszukiwanie murali i sztuki ulicznej jest odkrywczą przygodą oraz miłym spędzeniem czasu. Wiele praskich murali znajduję się blisko siebie i dostrzec je można podczas codziennego spaceru. Można powiedzieć wręcz, że nasza dzielnica posiada tak dużo ulicznych interwencji artystycznych, że trudno jest jej nie dostrzec. Dzieła w przestrzeni publicznej wyjątkowo mocno narażone są na upływający czas oraz różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Odpadające tynki budynków i różnego rodzaju uszkodzenia związane z pogodą sprawiły, że wiele z nich straciło dawne kolory i kształty. Część murali zniknęła wraz z remontami niszczejących kamienic. Jednak Praga wciąż przyciąga i kusi do tworzenia nowych murali, m.in. organizowane są festiwale twórcze (np. Street Art Doping).

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć, film o Praskim Street Art, a także kolejne wpisy obejmujące dokładne opisy lokalizacji ze Street Artem na Pradze!

galeria zdjęć

zobacz film

Skip to content