fbpx

Żydowska Łaźnia na ul. Kłopotowskiego 31

kompendium wiedzy


Mykwa Warszawska


Przy ulicy Kłopotowskiego 31 aktualnie znajduje się Wielokulturowe Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia. Jednak niewiele osób wie, co mieściło się tam wcześniej. Od 1914 roku mieściła się tam mykwa żydowska.

Historia


Budynek wybudowano w latach 1911 – 1914, a projektantem był Naum Hornstein. Miejsce przeznaczono na żydowską łaźnięobrzędową, jako część kompleksu zabudowań praskiej gminy żydowskiej. Mykwa sąsiadowała z Synagogą Praską. Łaźnia cieszyła się dobrą opinią, głównie z powodu wysokiej jakości wyposażenia. Po 1945 roku budynek został przebudowany i stworzono tam siedzibę Centralnego Komitetu Żydów Polskich. W kolejnych latach mieściło się tam przedszkole i społeczne liceum ogólnokształcące. Po 1989 budynek został odzyskany przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Niestety wyposażenie łaźni nie zachowało się.
W 1999 budynek został wpisany do rejestru zabytków. Co ciekawe, jest jedynym tego typu obiektem na terenie Warszawy.


Architektura


Cały budynek wykonany jest z licowanej czerwonej cegły. Posiada dwa skrzydła, frontowe i zachodnie, które razem z poprzeczną oficyną otaczają dziedziniec z trzech stron. Skrzydło frontowe składa się z dwóch kondygnacji i posiada sześć osi. Gzymsy, obramienia okienne i pilastry wykonane są z tynku imitującego kamień – te detale wskazują, że całość została wykonana z wielką dokładnością. Nie zachowała się attyka z cokołami, pomiędzy którymi umieszczone były balustrady. Elewacja frontowa parterowego skrzydła zachodniego wykonana jest ze zwykłej czerwonej cegły i liczy pięć osi. We wnętrzach budynku zachowały się posadzki i marmurowe schody – jedyne elementy dawnego wystroju.
Odkryto dwa baseny dawnej łaźni. W planach jest przeznaczenie jednego do zwiedzania, a drugi być może znowu będzie pełnił funkcję łaźni rytualnej.

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Księdza Ignacego Kłopotowskiego 31, 03-719 Warszawa

Skip to content