Tu Bawiły Się Elity
Kamienica przy ul. Targowej 44 została wzniesiona ok. 1913 roku, dla rodziny Kosanowiczów. Natomiast posesja należała do Nauma Weinsteina. W 1922 roku nieruchomość nabyli Ignacy i Maria Kwasieborscy.
Na terenie znajdowały się dwa podwórka. Pierwsze mieściło oficyny mieszkaniowe, drugie natomiast budynki fabryczne i składy. Mieszkania były obszerne i dobrze wyposażone a w jednym z nich mieszkał Ferdynand Goetel. W latach 30 organizował on głośne wystawne przyjęcia. Pojawiała się na tam cała warszawska elita. Kamienica przetrwała II wojnę światową. Niestety niszczeć zaczęła po 1945 r. Dodatkowo w latach 60. w trakcie remontu elewacji zniszczono jej architektoniczny wystrój. W 1952 roku została odebrana właścicielom i przeszła na rzecz Skarbu Państwa.
Aż do 1953 roku w kamienicy działało wiele sklepów, m.in. sklep z wytwornymi kapeluszami rodziny Mieszkowskich. Mieszkańcy Pragi, ale i całej Warszawy chętnie odwiedzali także palarnię kawy. Ponadto przed 1939 r. w budynku mieścił się browar Nesta i fabryka membran gramofonowych Fajgelbauma.
Prawdziwa Perła
W latach 20 XX wieku kamienica mogła pochwalić się bogatymi zdobieniami. Elewacja łączyła elementy wczesnego modernizmu, renesansu, późnego baroku i wczesnego klasycyzmu.
Aktualnie przejazd bramny przy ulicy Targowej 44 zdobią festony z pęków kwiatów i owoców przedzielone motywem medalionów. Natomiast secesyjny sufit dekorowany jest falującym prążkowaniem.
Trudno uwierzyć, że kiedyś wyróżniała się swoim przepychem i zdobieniami. Budynek nie był tak okazały jak te, w centrum miasta, jednak w okolicy każdy go podziwiał.
Na podwórku znajduję się bardzo piękna kapliczka, zachęcamy do jej obejrzenia!