fbpx

Prawdziwa Perła na ul.Targowej 44

kompendium wiedzy

Tu Bawiły Się Elity


Kamienica przy ul. Targowej 44 została wzniesiona ok. 1913 roku, dla rodziny Kosanowiczów. Natomiast posesja należała do Nauma Weinsteina. W 1922 roku nieruchomość nabyli Ignacy i Maria Kwasieborscy.
Na terenie znajdowały się dwa podwórka. Pierwsze mieściło oficyny mieszkaniowe, drugie natomiast budynki fabryczne i składy. Mieszkania były obszerne i dobrze wyposażone a w jednym z nich mieszkał Ferdynand Goetel. W latach 30 organizował on głośne wystawne przyjęcia. Pojawiała się na tam cała warszawska elita. Kamienica przetrwała II wojnę światową. Niestety niszczeć zaczęła po 1945 r. Dodatkowo w latach 60. w trakcie remontu elewacji zniszczono jej architektoniczny wystrój. W 1952 roku została odebrana właścicielom i przeszła na rzecz Skarbu Państwa.
Aż do 1953 roku w kamienicy działało wiele sklepów, m.in. sklep z wytwornymi kapeluszami rodziny Mieszkowskich. Mieszkańcy Pragi, ale i całej Warszawy chętnie odwiedzali także palarnię kawy. Ponadto przed 1939 r. w budynku mieścił się browar Nesta i fabryka membran gramofonowych Fajgelbauma.

Prawdziwa Perła


W latach 20 XX wieku kamienica mogła pochwalić się bogatymi zdobieniami. Elewacja łączyła elementy wczesnego modernizmu, renesansu, późnego baroku i wczesnego klasycyzmu.
Aktualnie przejazd bramny przy ulicy Targowej 44 zdobią festony z pęków kwiatów i owoców przedzielone motywem medalionów. Natomiast secesyjny sufit dekorowany jest falującym prążkowaniem.
Trudno uwierzyć, że kiedyś wyróżniała się swoim przepychem i zdobieniami. Budynek nie był tak okazały jak te, w centrum miasta, jednak w okolicy każdy go podziwiał.

Na podwórku znajduję się bardzo piękna kapliczka, zachęcamy do jej obejrzenia!

galeria zdjęć

wirtualny spacer

lokalizacja


Targowa 44, Warszawa

Skip to content