polecane

Projekty

Nasze projekty

Szachy na Stacji Praga

Spotkania szachowe – w każdy wtorek na Stacji Praga

Spędźmy wspólnie czas przy królewskiej grze, niezależnie od poziomu szachowego czy wieku. Serdecznie zapraszamy miłośników gry na jedyne w swoim rodzaju otwarte spotkania szachowe!Odbywają się one co wtorek 18:00-20:00 w społeczno-artystycznej przestrzeni ,,Stacja Praga” przy ul. Zaokopowej 5. U nas każdy jest mile widziany! Jeśli stawiasz pierwsze kroki – nauczymy Cię jak zadać szach i […]

więcej

Konfrontacje Sztuk Artystycznych III

,,Konfrontacja sztuk artystycznych” to seria spotkań kreatywnych, podczas których artyści z różnych nurtów i środowisk wspólnie stworzą prace i instalacje artystyczne. Na podstawie wcześniej ustalonego tematu zostali oni poproszeni o stworzenie prac na zadany temat w technice dla siebie charakterystycznej, następnie w zespołach kilku osobowych artyści stworzą prace w nowej dla siebie technice, eksplorując zadany temat w sposób zainspirowany twórczością pozostałych uczestników.

więcej

Konfrontacje Sztuk Artystycznych II

,,Konfrontacja sztuk artystycznych” to seria spotkań kreatywnych, podczas których artyści z różnych nurtów i środowisk wspólnie stworzą prace i instalacje artystyczne. Na podstawie wcześniej ustalonego tematu zostali oni poproszeni o stworzenie prac na zadany temat w technice dla siebie charakterystycznej, następnie w zespołach kilku osobowych artyści stworzą prace w nowej dla siebie technice, eksplorując zadany temat w sposób zainspirowany twórczością pozostałych uczestników.

więcej

Praska Akademia Street Art

Od maja do września w przestrzeni Stacji Praga co wtorek gościliśmy dzieciaki i młodzież chcących spróbować twórczości ulicznej. Uczestnicy uczyli się różnych technik streetartowych, tworzyli szablony, wlepki, linoryt, malowali sprayem, a na sam koniec stworzyliśmy wspólny projekt muralu - którego prezentacja odbędzie się podczas naszego finału

więcej

Festiwal Inżynierów – Edycja nr 1 – “Zajezdnia”

Podwórko przy ulicy Inżynierskiej odzyskało dawny blask oraz zachwyciło swoją historią 🎥 To właśnie w tym miejscu mieściła się pierwsza warszawska zajezdnia tramwajowa, z której w 1866 roku wyruszył na ulicę pierwszy warszawski tramwaj - wówczas jeszcze konny! Dzisiaj dzięki pracy społeczników, artystów i pasjonatów opustoszałe zabudowania znowu zaczynają tętnić życiem

więcej

Konfrontacja Sztuk Artystycznych

Konfrontacja Sztuk Artystycznych to spotkanie różnych światów twórczych, różnych filozofii, technik, środowisk. To okazja do wymiany doświadczeń i radosnej współpracy. Miejscami umazany czerwoną farbą ring, miejscami — muzeum sztuki nowoczesnej.

więcej

Letnie warsztaty kreatywne

W ramach kreatywnej przestrzeni przygotowaliśmy miejsce do pracy i prezentowania swoich dzieł przez praskich artystów Street Art. Była to niepowtarzalna okazja, aby poznać bliżej osoby które tworzą unikalny, artystyczny charakter naszej dzielnicy. W otwartej przestrzeni prascy artyści tworzyli sztukę “tu i teraz” inspirowaną tematyką spotkań. Spotkania kreatywne  Lato inspiruje do robienia i poznawania nowych, ciekawych rzeczy oraz rozwijania swoich pasji. W ramach strefy przygotowaliśmy też spotkania kreatywne!

więcej

Turniej Szachowy

Turniej Z okazji 373 urodzin zorganizowany został Praski Turniej Szachowy. Pierwszy raz skorzystaliśmy z formuły on-line przy organizacji zawodów, korzystając z usług portalu lichess.org. Zasady turnieju opierały się na formule szwajcarskiej, tempo Blitz (5 minut na partię + 2 sekundy za każdy ruch) i obejmowały 7 rund. Udział w turnieju był darmowy.

więcej
Mural Kocham Pragę

Wirtualna Praga

Realizacja zadania zakładała utworzenie multimedialnego kompendium wiedzy o wybranych historycznych lokacjach na Warszawskiej Pradze. W ramach projektu stworzyliśmy internetowe kompendium wiedzy z 4 obszarów tematycznych (street art, postindustrial, architektura i praskie kapliczki) wraz z atrakcyjnymi, artystycznymi zdjęciami. Wiedzę tę można odnaleźć w internecie pod adresem: https://stacjapraga.pl/kompendium/

więcej

Praskie Centrum Kultury i Rzemiosła

Liczne działalności Stowarzyszenia Stacja Praga skupiają się na dążeniu do utworzenia Praskiego Centrum Kultury i Rzemiosła. Miejsca oddolnego, szczerego i otwartego dla wszystkich, tworzonego wspólnie z mieszkańcami dzielnicy. Stowarzyszenie przeprowadziło konsultacje z mieszkańcami i organizacjami w celu zdefiniowania ich potrzeb oraz problemów, z którymi spotykają się w życiu codziennym. Stowarzyszenie Stacja Praga podjęło też rozmowy […]

więcej

YouTube Stacja Praga

Wśród członków Stowarzyszenia znajdziemy licznych pasjonatów filmów i fotografii. Z tego powodu działalność artystyczno-kreatywną skoncentrowano też na obszarze tworzenia materiałów video! Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału Youtube! W pierwszej produkcji realizowanej przez Stację Praga uwiecznione zostały ostatnie dni pracy zakładu Wiklina prowadzonego przez ponad 25 lat na Pradze przez Pana Sylwestra. Te i inne osobiste historie sprawiają, iż osoby dotąd niezainteresowane Pragą zaczynają czuć do niej sentyment. Dzięki takiej działalności rejestrujemy też najnowszą historię dzielnicy dla przyszłych pokoleń.

więcej

Konsultacje społeczne

Jako Stowarzyszenie Stacja Praga jesteśmy aktywnym członkiem Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, w ramach której konsultowane są problemy dotyczące mieszkańców dzielnicy. Stowarzyszenie bierze także czynny udział w konsultacjach dla przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego pn.:„Zagospodarowanie obszaru Pragi – rewaloryzacja obiektów poprzemysłowych”. Przedstawiciel Stowarzyszenia bierze także udział w pracach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury.

więcej

373 Urodziny Pragi

Nasza ukochana Praga już 10 lutego skończyła 373 lata! W ramach wydarzenia ,,Artyści dla Pragi – 373 urodziny!” zaprosiliśmy do wspólnej pracy i świętowania artystów związanych z naszą dzielnicą. Na kolorowo, karnawałowo, bogato i kobieco, tak, aby dać odtrutkę napiętej rzeczywistości. 

więcej