fbpx

Rozkład jazdy 09.11 – 15.11

W tym tygodniu zapraszamy Was do odwiedzenia (na żywo lub wirtualnie) miejsc na Pradze związanych z postindustrializmem!

Poniedziałek


Pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały w 1896 lub 1899 roku (źródła podają dwie różne daty) dla Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Produktów Chemicznych “Praga”.

Wtorek


Warszawska Piekarnia Mechaniczna przy ul.Stolarskiej 2/4 powstała na samym początku XX w. w okolicach 1900 roku. Od tego czasu stoi w niezmienionej formie.
Najbardziej charakterystycznym punktem budowli są dwa górujące nad cała posesją kominy.

Środa


Bracia Franciszek, Bolesław i Ignacy Kiełbasińscy wystartowali z fabryką słodyczy „Franboli” w roku 1922 r. Nazwa zakładu pochodzi od skrótów ich imion.

Czwartek


Kamienica Artystyczna przy ul.Białostockiej 22 jest jedną z piękniejszych kamienic w Warszawie. Została ze szczególną starannością odnowiona i teraz w środku mieszą się lokale
biurowe i klimatyczne pracownie artystyczne.

Piątek


Firma przewozowa A.Wróblewskiego została założona w 1875 roku. Specjalizowali się w przeprowadzkach oraz magazywnowaniem i ubezpieczaniem mebli. 

Sobota


Na początku lat 20. XX wieku przy ulicy Kawęczyńskiej 9 rozpoczęła się produkcja w Fabryce Farb Drukarskich „PIGMENT”. Produkowano tutaj farby, chemikalia drukarskie oraz barwniki. Firma zatrudniała 30 osób.

Niedziela


Założona w 1893 roku wytwórnia W.Domański i S.Zabłocki przy ulicy Kawęczyńskiej 36 była jedną z największych wytwórni na Pradze. Początkowo funkcjonowała w drewnianych zabudowaniach, a na początku XX w. rozbudowano o nowe budynki, w tym istniejący do dziś frontowy gmach biurowo-produkcyjny.


Skip to content